Eesti Välissuhete Nõukoja taskuhääling #maailmanaba

18.11.2023

31. episood//Kas sanktsioonid Venemaa vastu ikka töötavad? 

Eesti Välissuhete Nõukoja taskuhäälingu #maailmanaba seekordses episoodis on vaatluse all Venemaa vastu kehtestatud sanktsioonide mõju. Kas me saame olla rahul toimuvaga, kui Venemaa suudab sanktsioonide kiuste toota edasi tiibrakette ja droone, lasta välja rohkem suurtükimürske kui kogu Lääs kokku? Mis on Venemaad piiravate meetmete tulemuslikkus ja mida peaks tegema, et Vene agressiooni hinda tôsta? Kõigest sellest räägivad Harri Tido vedamisel majandus-ja transiidiekspert Raivo Vare ja politoloog Karmo Tüür.

11.10.2023

30. episood//Iisraeli ja Hamasi sõja tagamaad

Eesti Välissuhete Nõukoja taskuhääling on jõudnud 30. episoodini. Saates on vaatluse all Lähis-Idas puhkenud Iisraeli-Hamasi sõda ja selle tagamaad. Miks hävis Iisraeli luure, milline on Venemaa ja Iraani roll selles sõjas, millised on võimalikud sõjastsenaariumid ja kui palju see mõjutab Lääne tähelepanusuutlikkust Ukrainale? Nendele ja teistele küsimustele vastavad stuudios Harri Tiido juhitmisel Sven Mikser, Eerik-Niiles Kross ja Marko Mihkelson. 
23.09.2023 

29. episood//Ukraina Vabadussõda: kas Lääs võib tõesti väsida? 

Seekordses episoodis on tähelepanu all Ukraina Vabadussõja vastupealetungi hetkeseis ning see, milline võib olla mõju ukrainlaste näiliselt aeglasel edenemisel Lääne toetuse püsimisele. Jutuks on ka paljuräägitud sõjaväsimuse kartus ning see, millist mõju võib Ukraina toetamisele avaldada USAs alanud presidendivalimiste kampaania. Stuudios on Rahvusvaheliste Kaitseuuringute Keskuse direktor Indrek Kannik, Riigikogu väliskomisjoni liige Eerik-Niiles Kross ja saatejuhina teeb debüüti EVN-i juhatuse esimees Marko Mihkelson. 
23.08.2023 

28. episood//Kas sõda Taiwani pärast on vältimatu? 

Kommunistliku Hiina eesmärk on saavutada täielik kontroll Taiwani üle hiljemalt aastaks 2049. Arvatakse, et president Xi Jinping soovib seda juba oma eluajal. Kuna 90% saare elanikest ei soovi muuta praegust status quo'd, siis ühinemine mandri-Hiinaga sõjajõudu kasutamata näeb võimatuna. Milline on olukord praegu Taiwani julgeolekuga, millised arengud toimuvad vabaduse saarel ja mida peaks sellest järeldama Eesti? Sellest räägivad #maailmanaba episoodis TÜ Aasia keskuse analüütik Urmas Hõbepappel ja Riigikogu väliskomisjoni esimees Marko Mihkelson. Saadet juhib Harri Tiido. 

13.07.2023

27. episood// Mis tegelikult juhtus NATO tippkohtumisel Vilniuses ja kuidas siit edasi?

#maailmanaba uues episoodis analüüsivad kaitseminister Hanno Pevkur, president Toomas Hendrik Ilves, Eesti suursaadik NATO juures Jüri Luik ja välisministeeriumi poliitikaküsimuste asekantsler Kyllike Sillaste-Elling koos saatejuhi Harri Tiidoga, milliste tulemustega lõppes NATO tippkohtumine Vilniuses ja kuidas läheb siit allianss edasi. Mis saab Ukraina liikmelisusest ja kui turvaliselt saame meie pärast Vilniust edasi tunda?

04.07.2023

26. episood//Wagneri mäss: kas Putini jalgealune kõigub?

Eesti Välissuhete Nõukoja taskuhäälingu #maailmanaba värskes episoodis arutlevad Eerik-Niiles Kross, Raivo Vare, Marko Mihkelson ja Harri Tiido selle üle, mis tegelikult võis põhjustada Wagneri mässu, mis toimus selle taustal Venemaa võimukoridorides ja kuivõrd kahjustas see Putini absoluutsena näivat võimu.

02.06.2023

25. episood//Kuhu ja kelle mõjutusel on teel Kesk-Aasia?

#maailmanaba uues episoodis tuleb seekord juttu Kesk-Aasiast. Aastasadade jooksul suurvõimude kokkupõrkepiirkonnana on Kesk-Aasia ja seal asuvad riigid olnud suurte muutuste keerises. Sealseid sisemisi arenguid ja geopoliitilisi mõjutusi Venemaa, Hiina ja lääneriikide suunalt analüüsivad Eesti suursaadik Astanas Toomas Tirs, endine suursaadik Heiti Mäemees, etnoloog ja antropoloog Aimar Ventsel ning saatejuht Harri Tiido.

06.05.2023 

24. episood// Kas Ukraina suudab tuua sõjas võiduka pöörde? 

Alanud kevadsuvi kujuneb Ukraina Vabadussõjas edasisi sündmusi määravaks. Kauaoodatud Ukraina vastupealetung on peagi algamas. Sellele on seatud Läänes kõrgeid lootusi. Ukrainlased peavad tõestama, et suudavad lahinguväljal tuua nende kasuks muutuse. Samal ajal on rahusobitamine muutunud üha aktiivsemaks. Erinevatel motiividel on ettepanekuid tehtud Hiinast Vatikanini. Pingeid kruvib ka võitlus narratiivide pärast, mille üheks episoodiks oli ka salapärane "droonirünnak" Kremli pihta. Kõigil nendel teemadel arutlevad Eesti Välissuhete Nõukoja taskuhäälingu #maailmanaba uues episoodis Harri Tiido, Rainer Saks ja Marko Mihkelson.
18.03.2023

23. episood//Kas me oleme Gruusia kaotanud? 

Viimaste aastate ja eriti kuude arengud Gruusia sisepoliikas on teinud murelikuks kõik selle suurepärase rahva ja riigi sõbrad. Miks on läinud nii, et paljud on hakanud küsima – kas me oleme tõesti Gruusia kaotanud? Kas ja mida me oleme jätnud tegemata, et hoida Gruusiat veenval läänekursil ja mis ootab meid ees? Sellele ja teistele Gruusia arenguid puudutavatele küsimustele annavad #maailmanaba uues episoodis Harri Tiido juhtimisel vastuse Eerik-Niiles Kross ja EV suursaadik Tbilisis Riina Kaljurand. 
17.02.2023

22. episood//Mis saab Moldovast? 

Venemaa ei jäta jonni ning püüab oma impeeriumi haaret laiendada jõu ja kavalusega. Moldova on aastaid olnud Venemaa meelevallas, paljuski tänu külmutatud konfliktile Transnistrias ning riigi madalale arengutasemele. Mida me peaksime teadma viimastest ärevatest uudistest seoses võimaliku riigipöördega ning kuhu on Moldova ikkagi teel, sellest räägivad #maailmanaba uues episoodis Harri Tiido juhtimisel EP saadik Urmas Paet, EV suursaadik Moldovas Ingrid Kressel, EV suursaadik Ungaris Taul Toomas ning EVN-i juhatuse liige Merle Maigre. 
05.01.2023

21. episood//Mida toob 2023. aasta maailmapoliitikas? 

Eesti Välissuhete Nõukoja podcast #maailmanaba uues episoodis räägivad välispoliitika eksperdid Raivo Vare ja Andreas Kaju saatejuhi Harri Tiido taktikepi all sellest, millega jäi meelse lahkunud aasta ning mida oodata maailmapoliitikas alanud aastal. Vastuse leiavad küsimsed, mida oodata, millele loota ja mida karta 2023. aastal. 
13.12.2022

20. episood // Venemaa infosõda läänemaailma vastu 

Venemaa peab Lääne vastu lakkamatut infosõda juba aastakümneid. Selle eesmärgiks on samaaegselt oma elanikkonna manipuleerides ja infosulus hoides (näitesk ajalookäsitluse osas) rünnata avatud ühiskondi, neid polariseerida ja lõhkuda ning nõrgestada neid sel viisil vastupanu osutamast Venemaa imperalistlikele välispoliitilistele kavatsustele. Seoses täiemahulise konventsionaalse sõjaga Ukraina vastu on toimunud aktiviseerumine ka infosõja rinnetel. Kus me narratiivide heitluses oleme ja mida peaksime teadma, et Vene inforünnete all paremini vastu pidada, sellest räägivad #maailmanaba uues episoodis Harri Tiido juhtimisel strateegilise juhtimise tippeksperdid Ilmar Raag ja Raul Rebane. 
31.10.2022

19. episood // Kuhu liigub Hiina peale Xi Jinpingi võimu kindlustamist? 

Eesti tuntud Hiina eksperdid Frank Jüris Eesti Välispoliitika Instituudist  ja Urmas Hõbepappel Tartu Ülikoolist analüüsivad Harri Tiido juhtimisel Hiina arengusuundi pärast skandaalset parteikongressi, kus Xi Jinping kindlustas oma ainuvõimu ning kus kõigi silme all alandati endist presidenti Hu Jintaod.

02.09.2022

18. episood // Kliimamuutused, julgeolek ja Eesti 

Taskuhäälingu episoodis tuleb juttu kliimamuutuste mõjust julgeolekule. Saatejuhi Harri Tiido vedamisel arutlevad Euroopa Komisjoni Eesti esinduse juht Vivian Loonela, Eesti kliima- ja energiapoliitika erisaadik Kaja Tael ja Riigikogu väliskomisjoni esimees Marko Mihkelson selle üle, kui hästi me ikkagi oleme seda globaalprobleemi teadvustamas ning mida saame ja peame tegema, et kliimamuutustest tingitud turvariskid meid vähem riivaks.
27.05.2022

17. episood // Ukraina Vabadussõja lõppmäng: kas Venemaa strateegiline lüüasaamine on võimalik?

Kuigi Ukraina Vabadussõda kestab veel pikemat aega ning lõplik lahendus selgub eeskätt lahinguväljal, siis juba praegu on oluline defineerida selle sõja lõppmäng. Sellest sõltub, millise strateegia ja poliitika valib läänemaailm Ukraina toetamisel ja Venemaa agressiooni tõrjumisel. Kas Venemaa strateegiline lüüasaamine on eesmärk ning kui on, siis mis peaks selleks juhtuma? Nendel teemadel arutavad Harri Tiido, Indrek Kannik ja Marko Mihkelson.

30.04.2022

16. episood // Kas Zelenskõi päästab läänemaailma liidrikriisist? 

Toomas Hendrik Ilves, Liisa Past, Marko Mihkelson ja Harri Tiido arutelvad seekordses episoodis selle üle, miks nii palju räägitakse läänemaailma liidrikriisist ning kas sõda Ukrainas ja president Zelenskõi tegevus võivad siin mägnida olulist rolli demokraatlikku maailma liidrite selgroo leidmisel. Episood lindistati Aparaadio podcastifestivalil Tartus.
15.04.2022 

15. episood // Kas Venemaal on eksklusiivne õigus tappa? 

Rahvusvahelise õiguse eksperid Eestis Lauri Mälksoo ja Rene Värk arutlevad uues episoodis selle üle, kuidas määratleb rahvusvaheline õigus sõjakuriteod ning kas ÜRO vetoõigusega Venemaal on seeläbi justkui eksklusiivne õigus karistamatuks agressiooniks ja genotsiidiks. Vestlust juhib Harri Tiido.
05.03.2022

14. episood // Ukraina Vabadussõda

Sel korral on jututeemaks Ukraina Vabadussõja erinevad tahud. Kogu maailma uueks muutva sõja tagamaid avavad Harri Tiido vedamisel Merle Maigre, Eerik Niiles Kross ja Marko Mihkelson.
23.02.2022

13. episood // Eesti maailmas – kuhu me liigume? 

#maailmanaba seekordseks episoodiks on EVN-i esimesel sünnipäeval toimunud avaliku arutelu lindistus. Eesti Välispoliitika Instituudi direktori Kristi Raiki juhtimisel rääkisid peaminister Kaja Kallas ja president Toomas Hendrik Ilves kõige aktuaalsematel Eesti välispoliitikat puudutavatel teemadel.
06.02.2022

12. episood // Hiina ja olümpiamängud

#maailmanaba 12. episoodis võetakse luubi alla Hiina rahvusvaheline tegevus olümpiamängude paistel. Saatejuhil Harri Tiidol aitavad teemat lahti harutada Eesti suursaadik Hiinas Andres Unga ning eksperdid Hannes Hanso ja Raivo Vare.
20.01.2022

11. episood // Kas Venemaa blatnoi diplomaatia suudab lammutada Euroopa julgeolekuarhitektuuri?

Rääkisime sellest, mis ja miks annab veendumuse Venemaale, et nende Blatnoi taktika diplomaatias õnnestub. Saates räägivad külalised Marko Mihkelson ja Eerik-Niiles Kross. Ja nagu ikka – saadet juhib Harri Tiido. 
03.12.2021

10. episood // Milline oli maailm 2021. aastal? 

Aeg on teha aastast kokkuvõtteid. #maailmanaba 10. episood vaatab tagasi lahkuvale aastale koos saatejuhi Harri Tiido, EBSi rektori Meelis Kitsingu, Eesti Välispoliitika Instituudi juhi Kristi Raigi ja Eesti suursaadikuga Soomes Sven Sakkoviga.

18.11.2021

9. episood // Valgevene piirikriis – tants sõja ja rahu piiril

Julgeolekuekspert Eerik Niiles Kross ja Eesti Välissuhete Nõukoja juhataja Marko Mihkelson arutlevad koos saatejuhi Harri Tiidoga selle üle, mis on Valgevene piirikriisi taust, millises suunas võiksid sündmused areneda ja kui suured Putini kõrvad kõige selle tagant välja paistavad.

22.10.2021

8. episood // Mis on schröderiseerumine ja miks on Lääne poliitikud nii nõrgad? 

Eesti endine president Toomas Hendrik Ilves ja Riigikogu väliskomisjoni esimees Marko Mihkelson lahkavad Harri Tiido juhtimisel #maailmanaba 8. episoodis schröderiseerumise olemust, püüdes leida vastust küsimusele – miks on Lääne poliitikud nii altid anduma välisele mõjutustegevusele. Saates tuleb juttu ka sellest, kuidas meie liitlaste poliitikute korrumpeerimine võib ohustada Eesti julgeolekut.

09.10.2021

7. episood // AUKUS ja selle mõju liitlastele

Suurriigid on ronimas kollektiivselt üüratu püssirohutünni otsa. Maailmakorda muuta võiv konfliktioht on Hiina esiletõusuga üha kasvamas. Kas läänemaailm suudab ühtseks jääda ja senist, peamiselt iseenda kehtestatud reeglitel põhinevat korda kaitsta või ootab meid ees suurem raputus. Mida tähendab USA, Austraalia ja Ühendkuningriigi lepe (AUKUS) ja kuidas see mõjutab Eestile nii olulisi liitlassuhteid. Kõigest sellest arutlevad  saatejuht Harri Tiido, välisministeeriumi kantsler Jonatan Vseviov ja Riigikogu väliskomisjoni esimees Marko Mihkelson.
10.09.2021

6. episood // Afganistani müsteerium: kas seda maad on võimalik mõista? 

#maailmanaba  episoodis on tähelepanu all Afganistan. Talibani triumf, senise seadusliku valitsuse ja armee kiire kokkuvarisemine ning lääneliitlaste ülepeakaela lahkumine on vaid üks kild suurest puslest - Afganistani müsteeriumist. Miks ja kuidas jõuti siia ning milline saab olema Afganistani geopoliitilise lööklaine mõju rahvusvahelistele suhetele, sellest räägivad oma tööülesannete tõttu Afganistaniga vahetut kokkupuudet omanud Harri Tiido, Celia Kuningas-Saagpakk ja Ingvar Pärnamäe.
22.06.2021 

5. episood // USA on liitlaste jaoks tagasi, kuid kus ja kuidas? 

Tähelepanu all USA presidendi Joe Bideni Euroopa turnee G7 ja NATO tippkohtumisest randevuuni Putiniga Genfi järve ääres. Bideni eesmärk oli süstida oma liitlastesse kindlust, et teistega arvestav USA on tagasi. Mida see tähendab, mida liitlastelt eeldab, mida nendel kohtumistel kokku lepiti ja mis võib kõigele sellele järgneda, selle üle arutlevad Eesti Välissuhete Nõukoja liikmed Jüri Luik, Marko Mihkelson ja Harri Tiido.
26.05.2021

4. episood // Kas Lukašenka on lõplikult hulluks läinud ehk mis saab Valgevenest?

Seekordses episoodis esitatakse lihtne küsimus: kas Valgevene mittelegitiimne president Lukašenka on lõplikult aru kaotanud ning mis ikkagi saab sellest riigist? Kas Valgevene suudab jääda iseseisvaks või saavutab Venemaa oma strateegilise eesmärgi - liidab Valgevene vaikselt enda koosseisu? Arutlevad saatejuht Harri Tiido, Rahvusvaheliste Kaitseuuringute Keskuse  juht Indrek Kannik ja Eesti Välispoliitika Instituudi direktor Kristi Raik. 
14.05.2021

3. episood // Miks ei suuda Iisrael ja palestiinlased rahus elada? 

#maailmanaba kolmas episood vaatleb Iisraeli ja palestiinlaste vahel taas lahvatanud konflikti juurprobleeme. Saatejuhi Harri Tiido vedamisel lahkavad teemat Euroopa Parlamendi liige Sven Mikser ja ÜRO Eesti esinduses New Yorgis töötav arabist Peeter Raudsik.
27.04.2021

2. episood // Mida Putini Venemaa tahab – ärev kevad 2021

#maailmanaba vaatleb kõige aktuaalsemaid küsimusi seoses Venemaa sise- ja välispoliitiliste arengutega. Saatejuht Harri Tiido, Euroopa Välissuhete Nõukoja analüütik Kadri Liik ja Riigikogu väliskomisjoni esimees Marko Mihkelson annavad oma vestluses hinnangu Putini Venemaa ambitsioonidele hirmudest kuumaks köetud kevadel 2021. Räägitakse Venemaa sisemistest suundumustest seoses sügiseste duumavalimistega, aga ka sellest, mida ja miks on Kreml kavatsemas ikkagi Ukraina ja Valgevene suunal ning kust liiguvad need Putini salapärased punased jooned.
15.04.2021 

1. episood // Mis on EVN ja tema #maailmanaba? 

#maailmanaba esimeses  episoodis räägivad Toomas Hendrik Ilves, Marko Mihkelson, Merle Maigre, Liisa Past ja Eiki Berg sellest, kuidas ja miks lõid ärksad kodanikud Eesti Välissuhete Nõukoja. Vastuse saavad küsimused nõukoja tegevusest, Eesti inimese loomuomasest vajadusest tajuda muutuvat maailma ning kuidas nõukoja tegevus rikastab meie välispoliitikat, rahvusvahelist ettevõtlust või lihtsalt igaühe teadmisi meid mõjutavast maailmast. Saatejuht on Harri Tiido.