Viide artiklile – https://www.err.ee/1608121153/ilves-ja-mihkelson-loid-eesti-valissuhete-noukoja 

Kolmkümmend Eesti välis- ja julgeolekupoliitika eksperti, poliitikut, ettevõtjat ja ametnikku teatasid kolmapäeval Eesti Välissuhete Nõukoja loomisest. Nõukoja moodustamise algatasid Eesti eelmine president Toomas Hendrik Ilves ja riigikogu väliskomisjoni esimees Marko Mihkelson.

“See oli mu ammune mõte, mis aeglaselt küpses,” tunnistas Ilves. Nõukoja loomise otseseks ajendiks sai tema sõnul mullu hilissügisel peetud vestlus Mihkelsoniga, kui nad mõlemad olid lugenud sama artiklit USA Välissuhete Nõukojast, mis loodi 100 aastat tagasi. “USA-s loodi see vastukaaluks Ameerika Ühendriikide järsule pöördele isolatsionismi ja protektsionismi suunas,” selgitas Ilves.

Ilves meenutas, et kui 30 aastat tagasi oli Eestis vaid käputäis välis- ja julgeolekupoliitikas orienteerujaid, siis nüüd on sadu inimesi, kes tegelevad aktiivselt – mitte ainult riigiametites, aga ka ettevõtluses, ajakirjanduses – välispoliitika ja diplomaatiaga. “Isegi turismifirmadele on välispoliitilised küsimused olulised,” lisas Ilves.

Talle sekundeeris parlamendi väliskomisjoni esimees: “Eesti ei saa suures maailmas hakkama, kui ta maailma ei tunne ega tunneta. 30 aaastaga on meil tekkinud palju tipp-proffe, aga miks mitte ka tudengeid, kellele on oluline maailm meie ümber ja oskus sellest maailmast aru saada,” ütles Mihkelson. “Seni ei ole olnud seltsingut või ühingut, kus välis- ja julgeolekupoliitikat oluliseks pidavad inimesed võiksid koos käia,” lisas ta.